Lapse arengu seisukohalt on oluline, et ta saaks tutvust teha erinevate materjalidega. Eelmises postituses oli juttu sellest, kuidas puhastada puidust mänguasju. Seekord siis natuke juttu plastikust ja erinevate karvaste mänguasjade puhastamisest.
Kui tihti peaks mänguasju puhastama? Kindlasti ei ole vaja mänguasju igapäevaselt puhastada. Silmas tasuks pidada järgnevat:
Plastikust mänguasju puhastage leige veega, vajadusel võib kasutada lasteseepi. Pehmeid ja karvaseid mänguasju võib pesta käsitsi või pesumasinas, kui kasutusjuhend seda lubab. Kindlasti tuleb lasta mänguasjal pärast pesu õhu käes korralikult ära kuivada. Kui mänguasi sisaldab mehhanismi, mida veega pesemine võib kahjustada, siis tuleb kindlasti järgida tootja antud juhist puhastamise kohta. Tootja peab tagama mänguasja vastavuse kõikidele ohutusnõuetele ka pärast puhastamist. Üldjuhul on selliste mänguasjade puhul võimalik üksnes pindmine puhastamine.
Mänguasjade puhul, mida saab puhastada vaid pindmiselt, pakutakse vahest alternatiivina ka sügavkülmutamise võimalust. Sügavkülmutamist mänguasjade puhastamiseks ei saa soovitada. Ühest küljest võivad paljud bakterid küll hävida, kuid samas võib olla ka neid, kes peavad külmutamisele hästi vastu. Näiteks mitmed olulised viirused (rotaviirus, gripiviirus, enteroviirused) on külmutamisele hästi vastupidavad. Kui mänguasjas on elektroonikat, siis võib külmutamine mõjutada ka selle tööd.
Selle teksti on üle vaadanud ka Terviseameti peaspetsialist.
Liitu Roku Uudiskirjaga